Visiems gana įprastas ir kasdieniame gyvenime neretai sutinkamas įrenginys – termosas. Iš pirmo žvilgsnio, atrodo jog nieko labai sudėtingo, fizika paprasta – į termosą pilame šiltą gėrimą, o paties termoso savybės neišleidžia šilumos ilgą laiką ir taip suteikia galimybę mėgautis šiluma ne vieną valandą. Tačiau viskas nėra taip paprasta, kaip gali pasirodyti. Termosai gaminami pagal specialias technologijas ir jų pasitaiko įvairių tipų, todėl būtina bent kažkiek išmanyti kaip veikia šis prietaisas, jei planuojate jį įsigyti.
Termosai ir jų tipai
Visų pirma, tikriausiai reikėtų pradėti nuo to, jog termosai yra įvairūs ir skirti ne vien skysčiams – kai kurie termosai puikiai pritaikomi ir maistui ar kitiems daiktams, kuriems temperatūra yra ypač svarbi. Dauguma žmonių stebisi, jog termosai gali palaikyti abi savybes – tiek šiluma, tiek ir šaltį. Natūraliai atrodytų, jog šilumos išlaikymui turėtų būti naudojama viena technologija, kai tuo tarpu palaikyti šaltį, visai kita. Kaip bebūtų, tai nėra tiesa, o atsakymas į šį triuką yra labai paprastas – vakuumas.
Tikriausiai visi esate pastebėję, jog termoso sienelės yra gana storos. Taip yra todėl, jog jos sudarytos iš dviejų sluoksnių, tarp kurių paliekamas šioks toks tarpas, o termoso gamybos metu iš to tarpo yra išsiurbiamas oras ir sukuriamas vakuumas. Tai reiškia, kad į vidų įpilta ar įdėta medžiaga, neturi jokios fizinės sąveikos su išoriniu pasauliu, būtent todėl ir išlaikoma aukšta ar žema temperatūra, priklausomai nuo to, koks yra tikslas. Ne paslaptis, jog gėrimai ar maistas atvėsta tuomet, kai šiluma yra išspinduliuojama į aplinką, tačiau jos neįmanoma išspinduliuoti, jei sąveikos su aplinka tiesiog nėra, kadangi oras yra pašalintas, o vakuumas tokių savybių neturi. Tai ir yra visų termosų paslaptis.
Kalbant apie termosų tipus, juos galima skirstyti į dvi kategorijas – senosios, bei naujosios kartos termosai. Seniau (prieš kelias dešimtis metų), termosai buvo gaminami kiek elementariau, kadangi nebuvo pažangių technologijų. Todėl visi termosai dažniausiai turėdavo stiklinį vidų, kuris nesiliesdavo su termoso sienelėmis. Didžiausia šių termosų bėda – prastas patvarumas, kadangi stiklas turi tendenciją dužti. Tuo tarpu naujieji termosai dažniausiai yra gaminami iš plastiko ir yra kur kas patvaresni bei pasižymintys geresnėmis izoliacinėmis savybėmis.